wtorek, 22 grudnia 2015

Wesołych Świąt!

Latarnicy z Piotrkowa Trybunalskiego życzą zdrowych, pogodnych, pełnych ciepła i radości Świąt Bożego Narodzenia!



Bożonarodzeniowa choinka Stowarzyszenie Przyjaciół "Mam Sąsiada" udekorowana ozdobami ręcznie wykonanymi podczas wspólnych warsztatów. Każde dzieło inne a jednak każde piękne.
Posted by Stowarzyszenie Przyjaciół "Mam Sąsiada" on 21 grudnia 2015

czwartek, 5 listopada 2015

Warsztaty poświęcone Cyfrowej Szkole

W dniach 22 - 23.10.2015 nasi Latarnicy Marta i Maciej szkolili się w Łodzi podczas warsztatów związanych z tematyką Cyfrowej Szkoły.


fot.: Polska Cyfrowa Równych Szans

Od dłuższego czasu Ministerstwo Edukacji Narodowej podejmuje działania mające na celu rozwijanie kompetencji nauczycieli i uczniów w zakresie stosowania TIK w szkołach. Główne obszary wsparcia obejmują:
  • przygotowanie nauczycieli do nauczania, komunikowania się z uczniami i rodzicami oraz prowadzenia dokumentacji szkolnej z wykorzystaniem TIK
  • uzupełnienie oferty publicznych elektronicznych zasobów edukacyjnych, w tym zapewnienie dostępu do nieodpłatnych e-podręczników
  • zapewnienie szkołom niezbędnej infrastruktury, w szczególności nowoczesnych pomocy dydaktycznych
  • zapewnienie uczniom, w szczególności zagrożonych cyfrowym wykluczeniem, dostępu do nowoczesnych pomocy dydaktycznych
Dodatkowym ważnym elementem stanowiącym uzupełnienie dotychczas podejmowanych działań jest realizacja zapisów programu „Bezpieczna+”, czyli edukacja nauczycieli, uczniów i rodziców z zakresu bezpiecznego korzystania z zasobów sieci i przeciwdziałania cyber-zagrożeniom.

Mając na uwadze powyższe, warsztaty "Cyfrowa Szkoła" stanowiły dyskusję 6 bloków tematycznych:

Blok 1 - Cyfrowa szkoła” w kontekście badań nad kompetencjami cyfrowymi nauczycieli i przygotowaniem szkół do upowszechnienia metod dydaktyki cyfrowej

Blok 2 - Możliwości finansowania projektów „cyfrowej szkoły” w Regionalnych Programach Operacyjnych na lata 2014-2020
 

Blok 3 - Urządzenia cyfrowe oraz infrastruktura dostępu do Internetu w nowoczesnej szkole - przegląd technologii, sprzętu i rozwiązań

Blok 4 - Narzędziownia cyfrowa nauczyciela
  • metody dydaktyki cyfrowej aktywizujące uczniów
  • praca nauczyciela z aplikacjami i programami edukacyjnymi


Blok 5 - Bezpieczeństwo cyfrowe w szkole w kontekście programu rządowego Bezpieczna+

Blok 6 - Model warsztatów dla uczniów z tematyki bezpieczeństwa cyfrowego.

Podczas warsztatów poznaliśmy wiele ciekawych technik wykorzystywanych w edukacji, np. tworzenie map myśli coggle.it. Był to dobrze spędzony czas - nie brakowało wystąpień, zadań grupowych, elementów rywalizacji, wymiany wiedzy i doświadczeń.


Część materiału zaczerpnięta z https://latarnicy.pl/blog/article/warsztaty-poswiecone-cyfrowej-szkole/




A po części warsztatowej - część integracyjna, czyli wieczór latarniczy w Łodzi:

 

poniedziałek, 5 października 2015

Życzenia dla Seniorów!

Kochani Seniorzy!

Dzień 1 października jest szczególnym Świętem Międzynarodowym Dniem Osób Starszych. W załączeniu przekazujemy życzenia, które z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przysłano na nasze ręce dla Was KOCHANI SENIORZY. A my przyłączamy się do nich całym sercem.

środa, 2 września 2015

4 Zjazd Latarników już wkrótce!



Już wkrótce IV Ogólnopolski Zjazd Latarników Polski Cyfrowej, który odbędzie się w dniach 14-15 września w Lubelskim Parku Naukowo Technologicznym. I my tam będziemy!

Program Zjazdu dostępny TUTAJ!

Piotrkowscy Latarnicy w akcji, cz. 2

Prezentujemy wypowiedź Latarniczki Ani w Telewizji Latarnicy.pl!



poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Piotrkowscy Latarnicy w akcji, cz. 1

Podczas zjazdu w Augustowie powstały materiały promujące projekt PCRS.

Dziś zapraszamy do obejrzenia filmu z wypowiedzią Maćka.



Latarnicy w Augustowie!

W dniach 01-03.08.2015 piotrkowscy Latarnicy: Anna i Maciej, promowali projekt Polska Cyfrowa Równych Szans w Augustowie.

2 sierpnia 2015 wzięli udział w XX Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym, promując hasło: Do internetu jeden krok!, zaprezentowane ponad 30-tysięcznej publiczności tego unikalnego wydarzenia.
fot. latarnicy.pl

Wraz z Latarnikami z całego kraju przez wiele godzin prowadzili rozmowy informacyjne z osobami z grupy wiekowej 50+ na temat ich cyfrowej inicjacji. Przez stoisko przy brzegu przewinęły się setki mieszkańców Augustowa i  turystów, zapoznając się z ofertą Latarników i umawiając na zajęcia w miejscach zamieszkania. Niektórzy po raz pierwszy mieli okazję wziąć do ręki tablet i skorzystać z atrakcyjnych dla siebie usług cyfrowych, innych do spotkania z Latarnikiem namówiły wnuki, pokazując możliwości swojego smartfona. Goście stoiska poszukiwali kontaktu z Latarnikami w swoich środowiskach, zapowiadając udział w zajęciach edukacyjnych po wakacjach.


Augustowskie spotkanie stworzyło możliwość do spotkania Latarników z przedstawicielami samorządów, którzy zwracali uwagę na pozytywny wpływ działań projektu PCRS na zmianę w podejściu do posiadania umiejętności cyfrowych przez mieszkańców. Spotkanie to, 3 sierpnia, poprowadził Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.
fot. latarnicy.pl

Wielogodzinną debatę warsztatową z Latarnikami poprowadził z kolei Michał Golemo, koordynator opieki nad Latarnikami. Pokazała ona, iż Latarnicy gotowi są do dalszej pracy w lokalnych środowiskach i pełni nadziei na przyszłość. Było niezwykle intensywnie i bogato w kreatywne pomysły . Latarnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami i pomysłami dotyczącymi przyszłości inicjatywy Polska Cyfrowa Równych Szans. Pracując w grupach wypracowywali szereg rozwiązań ważnych dla przyszłości PCRS. Wynikiem debaty będzie analiza aktualnych uwarunkowań działań Latarników Polski Cyfrowej - organizacyjnych, prawnych i programowych, której wnioski posłużą rozwojowi PCRS w najbliższych latach. Zostanie ona przedstawiona podczas IV Zjazdu w Lublinie w połowie września. W Augustowie Latarnicy mieli także okazję zapoznać się ze źródłami finansowania projektów edukacji cyfrowej, które będą dostępne w ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020.



Źródło: tutaj.

wtorek, 25 sierpnia 2015

Latarnicy na szlakach

W sierpniu na tatrzańskich szlakach można było spotkać Latarniczkę z Piotrkowa Tryb. w charakterystycznym, pomarańczowym wdzianku. Bo Latarnik to stan umysłu.. ;)

Pozdrawiamy wakacyjnie!


piątek, 14 sierpnia 2015

Mamy nowego Latarnika!

W dniach 8-9.08.2015 w Warszawie odbyło się szkolenie na Latarnika Polski Cyfrowej, zrealizowane przez Polskę Cyfrową Równych Szans. Do grona ludzi pełnych pasji i zaangażowania w pracy ze Starszakami dołączył nowy Latarnik z Piotrkowa Tryb. - Tomek Nowakowski. Gratulujemy!



Witamy w Latarniczym gronie kolejnych Latarników! Mamy nadzieję, że z zaangażowaniem i pasją przysłużą się swojej społeczności!
Posted by Polska Cyfrowa Równych Szans on 10 sierpnia 2015

poniedziałek, 6 lipca 2015

Bal - warsztaty z Youtube - balowanie na ekranie

30 czerwca 2015 w godz. 17:00 - 20:00 odbył się bal dla uczestników projektu Polska Cyfrowa Równych Szans. Na spotkanie przybyli uczestnicy trojga Latarników z Piotrkowa -  Marty, Anny i Macieja.




Uczestnicy za pomocą komputera i przy wykorzystaniu portalu YouTube mieli za zadanie cyfrowo zorganizować bal. Na wstępie uczestnicy uruchomili fragmenty filmów z płyt. Okazało się, że uruchamianie płyt w odpowiednich napędach CD to całkiem prosta sprawa. Obejrzeliśmy wspólnie fragmenty dwóch komedii.





Potem nastąpił czas z Youtube – balowanie na ekranie. Każdy uczestnik spotkania składał propozycję utworu, którego chciał wysłuchać. Celem było wyszukanie go w serwisie Youtube. Uczestnicy znaleźli różne utwory: Jolka, Jolka, Autobiografia, Hej, Sokoły! i inne. Nastąpił także czas karaoke, gdzie wyszukiwano wersje akustyczne piosenek ze słowami wyświetlanymi zamiast teledysku. Uczestnicy spotkania śpiewali radośnie, tańczyli, dobrze się bawili. 



Nie obyło się również bez poczęstunku – pizza w doborowym gronie wszystkim bardzo smakowała. Tańce, przebierańce, filmy i muzyka wyszukiwana w Internecie sprawiły, że uczestnicy nie chcieli nas długo opuścić!

wtorek, 30 czerwca 2015

Cyfrowy Rajd PCRS - obszerna relacja

W poprzedni weekend odbyły się warsztaty tematyczne dla Latarników Polski Cyfrowej – tym razem  spotkanie przebiegło w nieco innym formacie niż dotychczas! Pasjonaci technologii mobilnych i ich zastosowań w przestrzeni publicznej a także miłośnicy przyrody i gór zostali zaproszeni do udziału w Cyfrowym Rajdzie PCRS pt. Latarnicza gra terenowa – zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem modelu Geocaching. Cała nasza trójka też tam była i dobrze się bawiła!

Latarnicy pod Bacówką na Brzance

Celem wydarzenia było zgłębienie przez Latarników wiedzy z zakresu wykorzystywania narzędzi mobilnych i rozwiązań typu geocaching do organizacji ciekawych zajęć szkoleniowych dla osób 50+. Szczególna uwaga została zwrócona na wykorzystywane w tym procesie cyfrowych map i aplikacji mobilnych, pomocnych w budowaniu i realizacji scenariuszy ciekawych zajęć dla seniorów.
Cyfrowy Rajd PCRS odbył się w dniach 26-28 czerwca  w pięciu miejscowościach powiatu tarnowskiego: TARNÓW, TUCHÓW, JODŁÓWKA TUCHOWSKA (BRZANKA), RZUCHOWA, PLEŚNA.
 Latarnicy na Brzance

Wydarzenie było realizowane w oparciu o urządzenia mobilne (smartfony, tablety), a jego finał stanowił udział Latarników w lokalnym festynie, który odbył się w podtarnowskiej miejscowości  Pleśna. Podczas festynu Latarnicy promowali wśród mieszkańców gminy wykorzystywanie urządzeń mobilnych oraz internetu w życiu codziennym. 

 Dzielna grupa Latarników z wójtem Gminy Pleśna - Józefem Knapikiem,  podczas lokalnego festynu w Pleśnej


Szczegółowa relacja z Cyfrowego Rajdu PCRS

26.06.2015

Przyjechaliśmy po południu do Tarnowa. O 17:00 rozpoczął się cyfrowy spacer po mieście pod okiem Latarniczki Anny Burdy i jej Starszaków. Uczestnicy spaceru wspólnie przygotowywali cyfrowy foto album i relację ze spaceru po tarnowskiej Starówce. Piotrkowscy Latarnicy, niestety, w nim nie uczestniczyli, ale spotkali się pod koniec spaceru z grupą na Rynku. W piątek Tarnów oferował wiele atrakcji, m.in. koncerty na Rynku, który tętnił życiem. O 19:00 przeszliśmy na teren Campingu pod Jabłoniami. Rozlokowaliśmy się po domkach i spotkaliśmy się ze wszystkimi ponownie na pysznej kolacji. Potem czekał nas zasłużony odpoczynek.




 fot. Marta Rogalska                           fot. Marta Rogalska

 fot. Marta Rogalska                           fot. Marta Rogalska

fot. Tomasz Nowakowski                   fot. Tomasz Nowakowski


fot. Maciej Nowakowski                   fot. Tomasz Nowakowski
 fot. Tomasz Nowakowski



27.06.2015

Po śniadaniu na Campingu pod Jabłoniami pojechaliśmy busem do Lubaszowej, gdzie podzielono nas na 3 grupy. Obserwatorem grupy 1 był Michał Golemo, grupy 2 - Artur Krawczyk, a grupy 3 - Marcin Golec. Latarnicy z Piotrkowa wraz z kolega Maćkiem Matusikiem stanowili skład grupy 3. Każda grupa wyruszała w odstępie 15 min. Zostaliśmy poinformowani dokąd mamy dotrzeć oraz jakimi szlakami tam dojść. Na trasie umiejscowionych zostało 6 skrytek z zadaniami do wykonania, które musiała odnaleźć każda grupa. Zadania były punktowane. Testowaliśmy mapy cyfrowe oraz narzędzia i aplikacje mobilne podczas gry terenowej prowadzonej w modelu geocaching. Cyfrowa gra terenowa odbywała się na trasie Lubaszowa – Jodłówka Tuchowska (Brzanka) - przemarsz około 7 km.
 fot. Anna Nowakowska                   fot. Anna Nowakowska

 fot. Tomasz Nowakowski                   fot. Anna Nowakowska

  fot. Anna Nowakowska                   fot. Anna Nowakowska

  fot. Anna Nowakowska                   fot. Marta Rogalska

 fot. Marcin Golec                               fot. Marcin Golec


Szczegółowe zasady gry i punktacja.

1. Wygrywa drużyna, która zgromadzi najwięcej punktów.

2. Punktacja

    a. Poprawność wykonania zadania – 10 punktów za każde zadanie.

        i. Potwierdzone odnalezienie skrytki (polecenia instrukcji) – 1 pkt

        ii. Poprawne wykonanie zadania (zrozumienie zadania, właściwe wykonanie w całości - 6pkt

        iii. Wartość ogólna (estetyczna) materiału zdjęciowego, filmowego, wpisu w kartę zadania - 2 pkt

        iv. Ekologia – dostarczenie do punktu końcowego elementów opakowania i umieszczenia skrytki (woreczek, znacznik itp.) – 1 pkt.

Łącznie można otrzymać 60 punktów z zadań.

    b. Czas dotarcia na miejsce. Za przekroczenie limitu czasowego 3,5h odejmowane będą punkty – 5 punktów za każde pół godziny spóźnienia.

    c. Punkty bonusowe. Po zakończonym rajdzie drużyna wybiera jedno zdjęcie, które prezentuje jako swoje „the best of” – ilustracja rajdu. Pozostałe drużyny oceniają prezentowane zdjęcie i przyznają do 5 pkt każda. Łącznie drużyna może otrzymać max. 10 punktów bonusowych.

3. Drużyna musi dotrzeć w komplecie do miejsca docelowego.

  fot. Marta Rogalska                           fot. Marta Rogalska

  fot. Marta Rogalska                           fot. Marta Rogalska

  fot. Marta Rogalska                           fot. Marta Rogalska
fot. Anna Nowakowska                   fot. Anna Nowakowska

  fot. Anna Nowakowska


Zadanie 1 - musieliśmy stworzyć latarnię z dostępnych nam materiałów (gałęzie, słoma, itp.) i nakręcić film, jak to robiliśmy.

   fot. Marta Rogalska                           fot. Marta Rogalska



Zadanie 2 - Mieliśmy obliczyć dokładną odległość, jaką przemierzyliśmy od początku czarnego szlaku do jego końca (niezbędna okazała się aplikacja Endomondo), a także naszym zadaniem było odnalezienie tabliczki informującej o tym, ile czasu będziemy jeszcze wędrować do Schroniska w Brzance.
Zadanie 3 - Należało podać numer stacji Drogi Krzyżowej, przy którym odnaleźliśmy skrytkę oraz podać jej pełną nazwę. U nas była to stacja VII - drugi upadek Pana Jezusa pod krzyżem.
   fot. Marta Rogalska                           fot. Marta Rogalska
   fot. Marta Rogalska                           fot. Marta Rogalska

Zadanie 4 - Mieliśmy stworzyć film promujący PCRS wśród lokalnych mieszkańców
  fot. Marta Rogalska                           fot. Marta Rogalska



Zadanie 5 - Należało znaleźć 5 różnych gatunków roślin z naszego otoczenia i opisać je pokrótce.
 brzoza
 olszyna                                                       paproć

pokrzywa                                                 świerk

Zadanie 6 -  Należało zrobić zdjęcie grupy z wieży widokowej.
 
fot. Marta Rogalska                           fot. Marta Rogalska

fot. Marcin Golec                           fot. Marta Rogalska

W końcu dotarliśmy do Bacówki na Brzance. Zajęło nam to wszystko 3,5h. Warto było! Posililiśmy się pysznym obiadkiem, a potem wzięliśmy udział w warsztatach dotyczących tworzenia scenariuszy zajęć z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych typu geocaching. Była to praca w grupach pod okiem eksperta. Dowiedzieliśmy się także, która z drużyn zajęła pierwsze miejsce w grze terenowej. Później budowaliśmy scenariusz współpracy z lokalnym samorządem na przykładzie scenariusza działań Latarników Polski Cyfrowej, zaplanowanych podczas festynu w miejscowości Pleśna - 28 czerwca 2015r.
 fot. Iwona Przybyła (2 zdjęcia)                         fot. Dagmara Szota

 fot. Anna Nowakowska                   fot. Anna Nowakowska
 fot. Anna Nowakowska                   fot. Anna Nowakowska


Wieczorem nastąpił latarniczy integral przy ognisku. Wymienialiśmy doświadczenia. Podsumowaliśmy pierwszy dzień rajdu. Potem czekał nas już tylko nocleg w Bacówce na Brzance.


 28.06.2015

Po śniadaniu w Bacówce wyruszyliśmy w dalszą wędrówkę. Najpierw przeszliśmy pieszo ponad 6km do Burzyna. Tam czekały na nas rowery, którymi przemierzyliśmy ok. 15km drogi do Rzuchowej. W trakcie jazdy zatrzymaliśmy się na chwilę w Tuchowie, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z naszymi pojazdami. Trasa była widokowa i niezwykle górzysta. Pogoda nam na szczęście sprzyjała.
 spacer Brzanka - Burzyn
 rowerowe szlaki - Burzyn - Tuchów - Rzuchowa
fot. Grzegorz Foltak
  fot. Anna Nowakowska

W Rzuchowej zwiedzaliśmy Centrum Produktu Lokalnego. Czekał tam na nas przepyszny obiad. Zainteresowani zabrali ze sobą bezpłatne egzemplarze książeczki Piękny Jaś z Doliny Dunajca.

Książka do pobrania TUTAJ.

Następnie ponownie wsiedliśmy na rowery i pojechaliśmy na festyn w Pleśnej. Od 15:00 do 18:00 udzielaliśmy porad latarniczych i zachęcaliśmy mieszkańców Pleśnej i okolic do edukacji cyfrowej. Pokazywaliśmy praktyczne zastosowania komputera i Internetu w życiu codziennym. Zainteresowani uczestnicy naszego spotkania przemierzali stacje:
1. Muzyka, filmy
2. Internetowe mapy
3. Cyfrowe podróże
4. Zdjęcia tabletem
5. Punkt porad
 fot. Artur Krawczyk                           fot. Artur Krawczyk

  fot. Artur Krawczyk                               zdjęcie grupowe z festynu
               fot. Anna Nowakowska                 
 fot. Anna Nowakowska                   fot. Anna Nowakowska

 fot. Anna Nowakowska                   fot. Anna Nowakowska

fot. Anna Nowakowska                   fot. Anna Nowakowska

Pogoda nie zniechęciła nas do działań. Nasze poczynania filmował także dron. Prezentowaliśmy nowoczesne technologie cyfrowe - drukarkę 3D.
 dron

 drukarka 3D

O 18:30 zakończyliśmy rajd. Część grupy pojechała busem do Tarnowa, my natomiast z Pleśnej wyruszyliśmy w długą drogę do Piotrkowa Trybunalskiego. Zmęczeni, ale szczęśliwi. Dziękujemy!


~Marta Rogalska